BARVY, CHUTĚ A RYTMY LATINSKÉ AMERIKY

Huipil

Posted on Bře 15, 2017 in Průvodce |

ETNOLATINO s hrdostí představuje širokou nabídku originálních, ručně vyráběných guatemalských a mexických Huipils

Huipil [ˈwipil] (od slova Nahuatl huīpīlli) je nejběžnější tradiční oděv, který nosí domorodé ženy od centrálního Mexika po Střední Ameriku.

Jedná se o halenku či tuniku volného střihu, obvykle vyrobenou ze dvou nebo tří obdélníkových kusů látky, které jsou pak spojeny prošíváním, stužkami nebo proužky látky, s otvorem pro hlavu, a jsou-li zašité strany, s otvory pro paže. Tradiční huipily, zejména slavnostní, se obvykle vyrábějí z tkaniny, která je ručně tkaná na tkalcovském stavu. Jsou silně zdobené vzory vpletenými do látky, výšivkou, stužkami, krajkou a dalšími dekoracemi. Některé huipily mohou však být vyrobeny také z komerční tkaniny.

Délka huipilu se může různě lišit – od krátkého blůzkovitého oděvu až po dostatečně dlouhé, aby dosáhl až na zem. Styl tradičních huipilů obecně naznačuje etnickou příslušnost a komunitu nositele, protože každý má své vlastní metody vytváření látky a dekorací. Některé huipily mají složité vzory se speciálními významy. Slavnostní huipily jsou nejkomplikovanější a jsou využívají se výhradně pro svatby či pohřby žen vysoké hodnosti a dokonce i pro oblékání soch světců.

Historie a význam Huipils

Huipil nosily domorodé ženy středoamerického regionu (od oblasti středního Mexika až po Střední Ameriku) vysoké i nízké společenské pozice již dlouho před příchodem Španělů do Ameriky. I v dnešní době stále zůstává nejběžnějším ženským domorodým oděvem.

Dodnes jsou nejtradičnější huipily vyráběny z ručně tkané látky na tkalcovském stavu na zadním popruhu. Huipil je využíván v mnoha domorodých komunitách, i když ne vždy jako každodenní oděv, ale jako oděv obřadní nebo při zvláštních příležitostech. Když si žena oblékne huipil, zejména ceremoniální nebo velmi tradiční, je to jakýsi rituál. Stává se středem symbolického světa, když její hlava prochází otvorem krku. S rukama tvoří kříž a je obklopena mýty mezi nebem a podsvětím. Východ je znázorněn na pravém rameni a západ vlevo. Jih je znázorněn na hrudi a sever na zádech. Po oblékání se žena stává středem vesmíru.

Většina ručně tkaných látek má do nich vpleteny vzory, zejména látky určené pro slavnostní huipily. Dekorativní prvky mohou znamenat historii, kulturní identitu, něco osobního o nositeli a další. Vzhledem k tomu, že většina původních obyvatel pochází ze zemědělských společností, motivy oděvů se obecně vztahují k přírodě. Nejkomplikovanější návrhy jsou obecně známé jen několika starším tkalcům. Kromě vzorů zabudovaných do látky mohou další dekorativní prvky zahrnovat výšivky, stuhy, peří, krajky a další.

Nošení Huipilu

Většina klasických huipilů je širších než dlouhých. Huipil může být krátký (délka do pasu), může dosahovat až ke kotníkům nebo mít jakoukoli délku mezi těmito dvěma extrémy. Většina spadá těsně nad nebo těsně pod koleno. Dlouhý nebo krátký, huipil není navržen jako přiléhavý oděv. Výstřih může být kulatý, oválný, čtvercový nebo jednoduchý rozparek. Většina z nich je zašitá po stranách a v horní části ponechává otvor pro průchod paží. Některé huipily nejsou po stranách zašité, zejména ty velmi krátké. Nejtradičnější jsou vyrobeny z ručně tkané látky vyrobené na tkalcovském stavu. Kusy, které se používají k výrobě huipilu, jsou tkané na míru a nikdy se nezastřihují. Navzdory své jednoduchosti umožňuje tkací stroj tkaní více druhů technik a vzorů do látky než u jiných typů tkalcovských stavů.

S výjimkou velmi dlouhých huipilů se obvykle nosí s jinými oděvy, jako jsou sukně nebo kalhoty. Většina huipilů visí volně, ale některé mohou být zavázány v pase nebo mohou být zastrčeny do sukně jako halenka. Dekorativní prvky jsou často uspořádány do vodorovných pruhů, ale najdou se i ty se svislou orientací. V řadě domorodých komunit jsou potom extravagantní huipily vyrobené pro ženskou svatbu pečlivě odloženy a uloženy pro pozdější použití na pohřeb. U jiných se speciální huipil začíná, když žena za tímto účelem dosáhne určitého věku.

Halenka huipil má délku jen asi 60 cm a ukazuje moderní, evropský nebo dokonce asijský vliv a obvykle se nosí s evropskou sukní, která je také silně zdobená.